Normal öppnar butik i Knallerian
Normal öppnar butik i Knallerian under andra kvartalet 2027. Etableringen stärker handelsdestinationen och utbudsmixen. Cernera satsar på utveckling av fastigheten med fokus på kvalitet och attraktion för både besökare och hyresgäster.
Cernera har tecknat hyresavtal med Normal om en handelsyta i Knallerian, Borås. Butiken beräknas öppna under andra kvartalet 2027, i samband med att omvandlingen av fastigheten står klar.
Normal öppnar i takt med att Knallerians nya handelsmiljö tar form. Etableringen blir därmed en naturlig del av den förnyade gallerian och bidrar till den utbudsmix som ska stärka Knallerian som destination framåt.
Knallerian har sedan årsskiftet en totalrenoverad galleriagång. Nästa fas är en ny fasad som förväntas vara klar under första halvåret av 2027. För besökaren innebär det en handelsdestination med hög kvalitet och känsla samt bättre flöden mellan butikerna. För hyresgästerna innebär det ökad synlighet och en miljö som stärker varje enskilt varumärke.
– Den här etableringen ligger helt i linje med vår vision om en levande handelsdestination, säger Oskar Malmén, vd på Cernera. Vi känner Normal bra och vet att det är en stark aktör som breddar utbudet i Knallerian på bästa sätt.
– Knallerian känns helt rätt för oss. Vi tror på det nya konceptet som Cernera byggt upp och vill vara med i platsens utveckling. Vårt eget koncept med ”Normala varor till onormala priser” har tagits emot fantastiskt väl av boråsarna sedan tidigare. Att öppna ytterligare en butik i Borås ser vi fram emot, säger Jan Nyberg, sverigechef på Normal.
Knallerian är en signifikant och central del av handelsområdet Knalleland med runt 7 miljoner besökare varje år. Fastigheten rymmer 23 000 kvadratmeter handels-, tränings-, kontors- och utbildningsytor i ett mycket attraktivt läge. Cernera förvärvade fastigheten 2024 och har sedan dess bland annat hyrt ut till fler handelsaktörer, gymnasieskola och ett nytt Nordic Wellness gym. I fastigheten finns fortfarande plats för nya etableringar.

